Przyczyny lęku wynikają z indywidualnych przeżyć człowieka, którego rozwój psychiczny jest uzależniony od otoczenia. Niewytłumaczalne, wewnętrzne poczucie strachu oraz zbliżającego się niebezpieczeństwa, ogranicza swobodę jednostki, a w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń, których rozwiązaniem jest farmakoterapia.

 

Zaburzenia lękowe, których nie można lekceważyć

Choroba zwana nerwicą lękową. Uczucie lęku towarzyszy tak naprawdę każdemu. Jeśli dzieje się tak od czasu do czasu - w wyjątkowych sytuacjach - nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ to zupełnie naturalne. Istnieje jednak grono osób, którym lęki towarzyszą praktycznie przez cały czas, co w znaczący sposób wpływa na ich życie. Zespół lęku uogólnionego jest chorobą przewlekłą. Jej objawy to strach przed różnymi sytuacjami, ale nie konkretnymi zdarzeniami. Niestety osoby cierpiące na tę chorobę nie mogą się nigdy zrelaksować, ponieważ cały czas odczuwają pewien niepokój.

Objawy nerwicy lękowej

Okazuje się, że nerwica lękowa dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, poniżej 25 roku życia. Ma ona znaczny wpływ na codziennie życie, rzutuje na wykonywanie codziennych, prostych czynności. Z takimi lękami wiąże się wiele objawów somatycznych, w związku z czym osoby takie w pierwszej kolejności udają się do lekarza rodzinnego. Niestety stwierdzenie nerwicy lękowej na podstawie objawów takich jak anemia, bóle brzucha i kołatanie serca jest niezwykle trudne, w związku z czym chorego leczy się często na zasadzie leczenia objawowego, a nie przyczynowego. Objawy występujące przy zespole lęku uogólnionego są zarówno fizyczne jak i psychiczne. Trudności z koncentracją, roztargnienie, bóle głowy, bolesne miesiączki, suchość w ustach i drętwienie kończyn - to tylko niektóre z licznych objawów choroby, niestety bardzo często lekceważone, w szczególności przez młode osoby, czerpiące z życia pełnymi garściami.

Przyczyny nerwicy lękowej

Niestety tak jak większość chorób psychicznych, ustalenie przyczyny zespołu lęku uogólnionego jest niezwykle trudne. Czasem choroba rozwija się w wyniku przejścia przez traumatyczne przeżycie, innym razem występuje bez znaczącego powodu. Istnieją badanie, które twierdzą, że choroba może pojawiać się w wyniku braku równowagi między pewnymi substancjami chemicznymi w mózgu. Najprawdopodobniejsze jest to, że na rozwój choroby wpływa bardzo dużo różnorodnych czynników.

Zaburzenia lękowe i ich leczenie

Formy leczenia zespołu lęku uogólnionego są dwie: farmakoterapia oraz psychoterapia. Kognitywna terapia behawioralna polega na nauce zastępowania negatywnych myśli na pozytywne. Lekami, które pomagają poradzić sobie z lękami są benzodiazepiny. Niestety nie można stosować ich przez długi czas, ponieważ łatwo się od nich uzależnić. W leczeniu choroby można stosować również SSRI, czyli leki antydepresyjne. Na fizyczne konsekwencje choroby, takie jak duszności czy wysokie ciśnienie krwi, pomagają betablokery. Niestety zdarza się, że leczenie psychologiczne i farmakologiczne nie pomaga - wtedy konieczna jest wizyta u psychiatry.