Schizofrenia to ogromne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Ma charakter totalny, gdyż dotyka wszystkich poziomów funkcjonowania organizmu. Chorzy odbierają świat na swój sposób, przez co mogą czuć się nierozumiani, oszukiwani i zagubieni. Objawy towarzyszące chorobie, w dużym więc stopniu, ograniczają ich funkcjonowanie w życiu prywatnym i społecznym.

 

Schizofrenia: przyczyny, objawy i leczenie

Schizofrenia to jedna z najbardziej tajemniczych chorób. Chociaż naukowcy z różnych dziedzin pracują nad tym, aby ostatecznie rozszyfrować jej mechanizm i wynaleźć naprawdę skuteczny lek, jeszcze sporo przed nimi. Na schizofrenię najczęściej po raz pierwszy zapadają młodzi ludzie, pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Wkraczają oni w świat codziennych stresów zawodowych i prywatnych, które bywają na tyle obciążające, że napotykając na inne czynniki ryzyka ( obciążenie genetyczne wynikające z tego, że chorowali inni członkowie rodziny), wywołują pierwszy epizod choroby.

Schizofrenia

Początek choroby może mieć bardzo dramatyczny przebieg. Chory zaczyna z dnia na dzień dziwacznie się zachowywać, słyszy głosy lub inne dziwne dźwięki, widzi bądź czuje dziwne wrażenia na skórze lub w środku ciała, ma zaburzenia lękowe. Te objawy to omamy, stosunkowo łatwe do zdiagnozowania. zatem pacjenci, u których choroba zaczyna się w ten sposób, stosunkowo szybko otrzymują wymaganą pomoc medyczną. Trudniejsza jest sytuacja, w której chory nie ma takich dramatycznych objawów, jest po prostu trochę inny, bardziej wycofany, stroniący od ludzi, zamykający się w swoim świecie. Wtedy nawet przez wiele lat choroba może podstępnie postępować, atakując wewnętrzny świat człowieka.

Leczenie schizofrenii

Leczenie schizofrenii to domena psychiatry. Tylko taki lekarz, mający doświadczenie z różnymi trudnymi przypadkami, odróżni prawdziwą schizofrenie od innych problemów w zdrowiu psychicznym. Leczenie schizofrenii po postawionej diagnozie będzie się opierało na farmakoterapii. Nie m innej możliwości, bo tylko ono jest skuteczne. Niestety, pacjenci chorujący na schizofrenię nie zawsze współpracują z lekarzem, niechętnie przyjmują leki, przerywają terapie. Ważnym i często zwrotnym momentem jest uświadomienie sobie własnej choroby.

Psychiatra Ι wizyta psychiatry w domu

Czasami potrzebna jest wizyta lekarza w domu. Dzieje się tak wtedy, gdy choroba coraz mocniej dezorganizuje życie chorego, który zaczyna mocno odstawać od społeczeństwa. Dziwaczne zachowania, a także agresywność, jaka czasami pojawia się zupełnie niespodziewane u osoby chorej, zmuszają sąsiadów czy rodzinę do wezwania karetki pogotowia. Nie należy się tego bać. Czasami to jedyny sposób, aby chory otrzymał niezbędną pomoc. W każdej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia chorego lub kogoś z ego otoczenia - po prostu należy to zrobić. Pacjent zostanie zabrany na oddział szpitala psychiatrycznego, w którym zostanie poddany obserwacji a lekarze podejmą decyzje odnośnie dalszego leczenia.