Bezsenność nazywana jest także chorobą cywilizacyjną. Zaburzenia snu dają poczucie dyskomfortu w życiu codziennym, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do poważnych, psychicznych powikłań. Czynników wywołujących ten stan jest wiele, a wszystkie wynikają z prowadzonego stylu życia. Specjaliści zalecają farmakoterapię, która sprawia, że sen staje się komfortem, a tym samym i dzień przynosi długo wyczekiwaną radość życia oraz trzeźwość umysłu.

Czym jest bezsenność?

Coraz więcej osób deklaruje, że cierpi na bezsenność. Z całą pewnością jest to przypadłość, która znacznie może obniżyć standardy życia. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób można sobie z nią radzić i co robić aby jej przykre objawy ustąpiły raz na zawsze.

Bezsenność to bardzo męcząca i wyniszczająca dolegliwość, która polega na zbyt krótkim, nieregenerującym śnie, który może sprawić, że osoba chora, może w ogóle nie mieć energii w ciągu dnia na podejmowanie normalnych czynności. Bezsenność jest potwierdzona wtedy, gdy dochodzi do niej przynajmniej trzy razy w tygodniu i trwa przez około miesiąc. Stan taki można podzielić na trzy kategorie:

  • Bezsenności przygodnej, która trwa zazwyczaj jedynie kilka dni i samoistnie ustępuje bez potrzeby farmakologicznego leczenia jej
  • Bezsenności krótkotrwałej, która trwa przez okres jednego lub dwóch tygodni i jest spowodowana na przykład stresem oraz
  • Bezsenności przewlekłej, która potrafi trwać latami

Czym charakteryzuje się bezsenność?

Tak jak było już wspominane we wcześniejszym akapicie, bezsenność można stwierdzić wtedy, gdy osoba chora od tygodni, bądź wręcz od miesięcy nie może spokojnie zasnąć. Problemom ze snem może towarzyszyć rozdrażnienie oraz niemożliwość skupienia się na zwyczajnych, codziennych obowiązkach oraz zdarzeniach. Osoby, które cierpią na tą przypadłość, zanim rozpoczną leczenie bezsenności, bardzo często uskarżają się na rozbicie w trakcie dnia, brak koncentracji, a także bóle głowy.

Kogo najczęściej dotyka bezsenność i skąd się bierze?

W tej chwili na problemy ze snem cierpi aż 35% światowej populacji. Problem ten dotyczy w większości kobiet oraz jest znacznie uzależniony od wieku. O wiele rzadziej na zaburzenia snu skarżą się osoby młode. Najczęściej problem ten dotyka osoby po sześćdziesiątym roku życia.

Trudno jednoznacznie powiedzieć skąd biorą się te zaburzenia. Wśród czynników, które mogą spowodować zaburzenia snu, na pewno wskazać trzeba długotrwały stres, brak radości i złe samopoczucie w ciągu dnia, złe odżywianie, czy też emocje towarzyszące zmianie miejsca nocowania.

Oczywiście może mieć też przyczyny bardziej złożone jak na przykład choroby genetyczne, czy problemy z produkcją melatoniny.

Jak wygląda leczenie zaburzeń snu?

Na samym początku warto wypróbować terapię behawioralną, czyli serię ćwiczeń psychicznych, które mają oczyścić myśli i pomóc się zrelaksować. Do diety warto wdrążyć także suplementy diety, które zawierają wysokie stężenie melatoniny, która ułatwia zasypianie.